Robotyka dla nowego pokolenia inżynierów: Hell Robotics Norway

Leif Wartacz Dyrektor generalny Elfa Distrelec na Europę Północną

Leif Wartacz to ekspert z ponad 30-letnim doświadczeniem w branży oraz tytułem licencjata z dziedziny elektroniki i nauk stosowanych, uznawany przez wielu członków społeczności za mentora. W ramach swojej bieżącej roli w firmie Elfa Distrelec aktywnie promuje stosowanie technologii przyszłości oraz zapewnia wiedzę i zasoby niezbędne do wprowadzania innowacji w realizowanych projektach.

Robotyka dla nowego pokolenia inżynierów: Hell Robotics Norway

Propagowanie pasji do majsterkowania, tworzenia prototypów oraz krytycznego myślenia u nowego pokolenia jest niezbędne do rozwoju inżynierii oraz dążenia do innowacyjnej i zrównoważonej przyszłości. Lokalny zespół miłośników robotyki dostrzegł potrzebę uzupełnienia teoretycznej edukacji szkolnej norweskich uczniów o bardziej praktyczne zastosowania inżynierii. Zainspirowało to wielu młodych ludzi do wyboru kariery w dziedzinie nauki i technologii. Zespół Hell Robotics organizuje obozy letnie i zajęcia z robotyki i programowania w lokalnych szkołach oraz uczestniczy w konkursach FIRST Robotics Competition.

Przedstawiamy Hell Robotics

Zespół ten powstał na bazie sukcesu pięciu przyjaciół w lidze FIRST Lego League – międzynarodowym konkursie organizacji FIRST dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Poszukując nowych wyzwań, Stian Nakken założył Hell Robotics, gdy zorientował się, że w przeciwieństwie do młodszych klas ich szkoła średnia nie zapewnia żadnych programów skupiających się na praktycznych aspektach inżynierii. Początkowym celem grupy było wzięcie udziału w konkursie FIRST Robotics Competition jako pierwsza drużyna z Norwegii, co wymagało rekrutacji zespołu, znalezienia sponsorów oraz skonstruowania robota. W marcu 2018 roku udało im się spełnić to marzenie na zawodach w Stambule w Turcji.

To tylko umocniło ich pasję do robotyki, lecz wkrótce coroczne uczestnictwo w zawodach FIRST przestało im wystarczać. Grupa chciała zaszczepić swój entuzjazm w następnym pokoleniu potencjalnych uczestników. Obecnie są regularnie zatrudniani przez lokalne szkoły do nauczania robotyki i programowania, a także organizują obozy letnie, podczas których promują zainteresowanie programowaniem wśród dzieci. Jeden z takich obozów odbył się na początku czerwca 2019 roku w Trondheim.

Obóz letni 2019

W dniach 22–25 czerwca zespół Hell Robotics zorganizował w kampusie Kalvskinnet w Trondheim obóz naukowy poświęcony robotyce i rozwiązywaniu problemów. Przez cztery dni 33 uczniów w wieku 13–16 lat miało okazję pracować nad własnymi projektami z zakresu robotyki oraz zrobić pierwsze kroki w dziedzinie inżynierii praktycznej. Pierwszego dnia, tuż za progiem, uczestników powitały roboty stworzone przez Hell Robotics: Hellboy, Norbert and AutroBot, dając im przedsmak tego, co ich czeka.

Przed uczniami postawiono zadanie zainspirowane konkursem FIRST Tech Challenge, również organizowanym przez FIRST. Ich celem było przemieszczanie kostek po obszarze gry za pomocą skonstruowanych przez siebie robotów. Aby zdobyć punkty, trzeba było podnieść kostki nad ziemię oraz umieścić je w bramce znajdującej się na środku obszaru gry, rywalizując jeden na jeden.

Uczestników podzielono na grupy od dwóch do trzech osób. Każdy zespół otrzymał zestaw makeBlock zawierający silniki różnych rozmiarów, kilka podstawowych czujników, elementy konstrukcyjne, szczypce do chwytania kostek oraz centralny komputer oparty na platformie Arduino, który łączył się z telefonem przez Bluetooth. Podczas obozu naukowego uczniowie mieli okazję tworzyć roboty z użyciem tych części, testując różne wersje. Ostatecznie każdy z zespołów skonstruował i z dumą zaprezentował własnego robota, który zmierzył się z robotami innych uczestników.

Stian Nakken, jeden z organizatorów obozu:

„To naprawdę niezwykłe, ile te dzieci miały różnych pomysłów na stworzenie robotów. Widząc, jak uczniowie z tak wielkim zapałem rozwiązują postawione przed nimi zadania, przypomniałem sobie, jaki ja sam byłem w ich wieku. Cieszę się, że mogę się z nimi podzielić moją wielką pasją. Obóz dał uczestnikompoczucie, że mogą więcej, niż tylko robić notatki w szkole – zobaczyli, że stoją przed nimi znacznie większe możliwości”.

Firma Distrelec zaoferowała znaczną zniżkę na zestaw startowy Arduino oraz Raspberry Pi 3 model B dla uczestników obozu letniego, aby promować zainteresowanie robotyką wśród młodych ludzi, lub nawet zachęcić ich do dołączenia do zespołu Hell Robotics. Te płytki rozwojowe są idealne dla początkujących, aspirujących inżynierów, którzy chcą rozpocząć prototypowanie na wczesnym etapie nauki.

Hoping to further help the students keep their interest in robotics and maybe even become the newest members of Hell Robotics, Distrelec offered a steep discount on the Arduino Starter Kit and the Raspberry Pi 3 Model B for participants of the summer camp. Using these development boards ideal for beginners, design engineers in the making can start prototyping early.

Naprzód

W międzyczasie zespół Hell Robotics przygotowuje się do startu w następnych zawodach FIRST organizowanych we wrześniu: FIRST Global Challenge w Dubaju. Zespół reprezentuje Norwegię przeciwko zespołom z innych krajów całego świata, propagując zamiłowanie do robotyki oraz budując przy tym liczne znajomości. Największym celem zespołu Hell Robotics, który początkowo składał się z pięciu osób, a teraz liczący aż 24 członków, jest popularyzacja konkursu FIRST Robotics Competition w Norwegii, aby wkrótce wzięły w nim udział również inne zespoły z ich kraju. Nie mamy wątpliwości, że po tych młodych przedsiębiorcach można spodziewać się wielkich osiągnięć – z pewnością będziemy przyglądać się ich dalszym poczynaniom.

Zestaw startowy Arduino

Zestaw ten pozwala zapoznać się z podstawowymi funkcjami platformy Arduino w praktyczny sposób poprzez stworzenie kilku kreatywnych projektów. Zawiera zbiór najczęstszych i najprzydatniejszych elementów elektronicznych oraz książkę z opisem 15 projektów (w języku angielskim).

Raspberry Pi 3 Model B

Raspberry Pi 3 to miniaturowy komputer PC oparty na 64-bitowej architekturze ARM o różnorodnych zastosowaniach. Ten projekt Open Source jest idealną platformą dla dalszego rozwoju oraz integracji w istniejących zastosowaniach.

Total
0
Shares
Poprzedni post

Zabezpieczenie IoT z Arduino

Następny post

Jak wykonać samopodlewający się, wiszący kosz z roślinami za pomocą Arduino: we współpracy z T3ch Flicks

Powiązane posty